Календар
«    Лютий 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728 


Донорство

Донорство в Україні

Донором може бути кожен дієздатний українець віком від 18 років. Ваша вага має бути не менше 50 кг - інакше забір крові може бути небезпечним для вашого здоров'я.
Щоби стати донором, ви маєте пройти відповідне медичне обстеження у медзакладі перед здачею крові і у вас немає бути протипоказань, визначених МОЗ України.

ДОНОРСТВО КРОВІ

За даними ДонорUA, ще до повномасштабної війни близько 2/3 пацієнтів, яким потрібна донорська кров, не отримували її вчасно або взагалі. Після вторгнення потреба у крові зросла ще на 60%

Зараз часто використовують донорство окремих компонентів крові, тому існує декілька видів донації:

?? донорство цільної крові;

?? донація плазми;

?? донація тромбоцитів;

?? донація гранулоцитів.

Процедури таких донацій, окрім останнього типу, є схожими та складаються з двох обов?язкових етапів — медогляд та сам процес донації. Медогляд виконується в спеціальних центрах крові перед процедурою та не потребує окремих обстежень.

Хто може бути донором?

Загальними вимогами для донації є вік від 18 років та вага понад 50 кг (в окремих центрах крові вимоги можуть бути не менше 55-60 кг). Окрім того, важливо, щоб у вас не було протипоказань.

Протипоказання бувають двох видів. Тимчасовими обмеженнями може бути наявність інфекцій, нещодавня вакцинація, вживання ліків чи вагітність. Детальний перелік доступний за цим посиланням

Абсолютні обмеження — ті, що не мають терміну в часі та унеможливлюють донацію. Зокрема, серцево-судинні захворювання, деякі оперативні втручання, злоякісні захворювання тощо. Ознайомитись із переліком ви можете в цьому матеріалі

Ці обмеження важливі, перш за все, для безпеки донора.

Як стати донором крові?

Якщо ви не знайшли у себе жодних протипоказань, потрібно:

1?? обрати центр крові на сторінці donor.ua/centers;

2?? зателефонувати за вказаним номером та запланувати донацію;

3?? дотримувати процедури підготовки: слідкуйте за харчуванням, уникайте куріння та вживання алкоголю протягом декількох годин;

4?? заповнити анкету та пройдіть медогляд у відповідному центрі кров;

5?? за підтвердженням лікаря, здати кров для порятунку життя.

Проводити донації можна необмежену кількість разів, допоки ви відповідаєте всім обов?язковим вимогам. Детальніше про донорство крові в Україні читайте на donor.ua.

Що робити під час здачі крові

Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання. Під час здачі крові повідомте персонал, якщо ви почуваєте себе недобре. Обов'язково повідомляйте лікаря про можливі ускладнення під час здавання.

Що робити після здачі крові

  • відпочиньте протягом 10 хвилин;
  • з'їжте легку їжу та випийте солодкий чай;
  • протягом 2-3 годин не піднімайте нічого важкого рукою, з якою брали кров;
  • старайтесь уникати інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин;
  • не вживайте алкогольні напої раніше ніж через 8 годин;
  • намагайтесь часто та регулярно харчуватися протягом двох діб;
  • вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб;
  • приходьте ще раз здати кров через відновний термін: після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров. ?

Чоловікам рекомендовано здавати кров не частіше 5 разів на рік, жінкам - 4 разів на рік.

Якщо ви відчули запаморочення, зверніться до медичного персоналу. Найпростіший спосіб допомогти собі – лягти і підняти ноги вище голови або сісти і опустити голову між колін. Не намагайтеся одразу йти чи керувати машиною, якщо у вас паморочиться голова.